Hlavní stránka
Klubové oddíly
Sportovní akce
Olympia CUP Grand Prix Seniors Večerní běh Bruntálem Běh o vánočního kapra Mez. halový turnaj žáků O přeborníka OFS Atletika v Castellaranu (Itálie) Reprez. ples sportovců
Další sport. aktivity
Bowling Nohejbal Tenis
Oddíl Aktivní senioři
(aktivní do 30.6.2016)
výpis článků
Fotbalové oddíly
(aktivní do 30.6.2014)
Jan Urban: Úspěch je směsicí tvrdé práce a velkých snů
vydáno dne 10. 04. 2012 (5056x přečteno)

Jan UrbanBruntál - „Ten, kdo brečí a pořád se na něco vymlouvá, nedokáže nic. Naopak ten, kdo je odolný a vytrvá, má šanci něčeho dosáhnout. Takové je životní krédo Jana Urbana, předsedy i tajemníka Tělovýchovné jednoty Olympia Bruntál, který poskytl rozhovor pro čtenáře Deníku.

Jan Urban je zároveň předsedou a sekretářem oddílů atletiky i kopané. Nežije však jen sportem a manželstvím s Růženou učitelkou ze školy v Karlovicích, zároveň se angažuje v politice. O záležitostech města Bruntál rozhoduje spolu s ostatními jako radní. Vychoval Jan Urban děti se stejným sportovním nadšením, jaké má on sám a mají sportovci v regionu dostatek peněz na pokrytí nákladů? Jaké jsou dosavadní výsledky TJ Olympia Bruntál a co čeká její sportovce v letošním roce?

Rád bych se zeptal, od kdy se vlastně sportu věnujete? Kdy jste definitivně skončil s aktivní kariérou a jak jste se dostal do vedení bruntálské tělovýchovné jednoty?

Sportu se věnuji prakticky od žákovského věku. Začínal jsem jako zakladatel fotbalu, předseda a hráč v Sokole Jedlí. Na vojně v Olomouci v letech 1968 až 1969 jsem hrál za Duklu a tam vyhrál jako amatér armádní přespolní běh. To rozhodlo, že jsem se začal věnovat atletice a oblékal dres Lokomotivy Olomouc. 1. července 1973 jsem nastoupil jako metodik OV ČSTV v Bruntále a začal běhat a pracovat jako trenér v místním oddíle atletiky TJ Slavoj Bruntál. Přitom jsem hrál i doplňkově fotbal za Staré Město. 2. prosince 1988 jsem se svými přáteli, na ustavující schůzi v kavárně Máj, založil TJ Olympia Bruntál, která bude mít v příštím roce 25 let. Za Olympii jsem v prvních letech běhal, poté založil oddíl kopané, ve kterém hraji dodnes, ale už jen za seniory. Moc lidí asi neví, že mám 4. místo z Mistrovství České republiky v běhu na 800 metrů.

Máte dva syny a dceru, kteří zdědili sportovní nadání a srdce po vás. Jaké sporty provozují a kde momentálně působí? Ještě i studují?

Dcera Martina byla atletkou Olympie a poté RH Praha. Nyní je na mateřské dovolené, má jedna a půl roční dceru Adélku a v dubnu čekáme na další vnučku, Kristýnku.

Syn Honza se věnuje profesionálně fotbalu. V Brně mu skočila čtyřletá smlouva a nyní obléká dres Vorwärtsu Steyr v třetí rakouské lize. Syn Tomáš studuje v Olomouci a hraje za Sokol Ždětín. Takže mám o víkendy postaráno. Praha, Steyr, Olomouc, k tomu Olympia. Prostě mi ten život strašně utíká, ale nepláču. Přináší mi to velkou radost a odpočinek, i když manželka z mého cestování moc nadšená není.

Mají sportovci pro svou činnost v regionu dostatek peněz? Víte třeba i o situacích, kdy dítě nemohli rodiče posílat sportovat proto, že neměli peníze na náklady?

Při pohledu na financování sportu je mi smutno. Ještě že máme obce a města, které sportovcům pomáhají. Situaci kolem Sazky znáte. Dotace na sportovní činnost chodí prakticky jen z fotbalu, a to jen pro mládež a jen v symbolický částkách. ČSTV prošlo v loňském roce transformací a máme příslib, že v roce 2013 půjdou dotace na údržbu i “Sportuj s námi“ opět přes ČSTV, a tak věřím, že se financování sportu zlepší.

Nyní se chystáme jednat s obecními úřady o pomoc sportu z navýšených příjmů z novely loterijního zákona. Tak snad to vyjde. Všichni také víme, že náš okres je na 2. místě v nezaměstnanosti a že jsou rodiny, které sice mají pochopení pro sportování svých dětí, ale bohužel peníze v rodinné pokladně nejsou. Znám hodně případů, kdy naše kluby pomáhají alespoň tím, že chlapům proplatí cestu na trénink či prominou oddílový příspěvek.

Jaké výsledky sportovců TJ Olympia Bruntál považujete za zatím největší?

Je toho hodně a nechci na někoho zapomenout. Vychovali jsme mnoho atletických reprezentantů. Mezulianík, Urbanová, Formanová, Fišarová, Procházková, Jakob, Kvapil, Čipel, Pochytla, Fišara, Němcová, Hornišerová, Šesták, Křížová. Prostě co jméno, to atletický pojem. Tito všichni oblékali reprezentační dres. Vždyť i současný hejtman Jarda Palas začínal s atletikou u nás. Bezesporu velkým úspěchem je i postup našich žen do II. fotbalové ligy a mužů do 1. B třídy. Máme i výbornou mládež ve fotbale i atletice.

Za těch 24 let se nám podařilo vybudovat krásný sportovní areál v Moravském Kočově v hodnotě 7 milionů, za pomoci města umělou trávu v Bruntále, u které jsme letos postavili kabiny za tři miliony. To není málo. Máme výborný funkcionářský tým a z toho mám velkou radost, radost z týmové práce.

Co plánuje vaše tělovýchovná jednota v letošním roce?

Je to neuvěřitelné, ale budeme pořádat již 40. ročník Večerního běhu Bruntále. Nedávno jsem o tom hovořil s Ditou Dulovcovou, zda je to vůbec pravda. Bude opět tradiční mezinárodní žákovský turnaj starších žáků a seniorů v hale. Nesmím ale zapomenout, že začínáme s přípravou oslav 25 let TJ Olympia Bruntál, které bude 25. ledna 2013 ve Společenském domě v Bruntále. A tam bychom chtěli připravit nějaké velké překvapení.

Nedá mi to, abych se vás jakožto bruntálského radního nezeptal na něco z politiky. Co je předmětem vaší činnosti ve vedení města?

Snažil jsem se proniknout do všech oblastí a problematiky. Nikdo už ale ze mne nesmyje punc sportovce, proto se snažím kopat a oblékat dres za sportovce a kulturu. Radu města zastupuji v představenstvu a.s. Teplo Bruntál a docházím pravidelně do sportovní komise.

Na zasedání zastupitelstva bývám svědkem pravidelných výpadů opozičního zastupitele Ivana Hronce proti vaší osobě. Jeho útoky mi přišly vždy nesrozumitelné, o co mu může jít? Samozřejmě nenapadá jen vás, ale třeba i starostu Petra Ryse.

Víte, to je těžké. Ivan je Ivan. Já ho mám docela rád. Ale všeho když je moc, se přejíte.

Já se chovám k druhým přesně tak, jak bych chtěl, aby se chovali oni ke mně. A to by měl i on.

Nedělá to, a proto to vypadá na zastupitelstvu, jak to vypadá. Negativní psychika jednoho se snadno přenese na druhého a tým přestane fungovat. To znám z fotbalu, a proto bychom měli být všichni v pohodě a problémy řešit s nadhledem bez osočování a urážení. To je moje krédo a za tím si stojím.

Autor: Karel Janeček( ZPĚT | vložil(a): Jan Urban, předseda TJ | tisk | zdroj: http://bruntalsky.denik.cz (Karel Janeček) )POSLEDNÍCH 20 SOUVISEJÍCÍCH ČLÁNKŮ:
Tradiční Večerní běh Bruntálem vstoupil do druhé padesátky své existence (11.10.2023)
Polar.cz: 50.Večerní běh Bruntálem v televizi POLAR (21.09.2022)
Ceskatelevize.cz: Večerní běh Bruntálem (21.09.2022)
Denik.cz: Večerní běh Bruntálem má za sebou 50. ročník (19.09.2022)
Úctyhodných 49 ročníků má za sebou tradiční Večerní běh Bruntálem (12.10.2021)
Pozdrav od přátel z Castellarana - Saluti e domanda da Bruntál (19.05.2021)
Pozdravy a zprávy od přátel z Itálie a Rakouska (24.03.2020)
Sportovní spolupráce a družba BRUNTÁL - ŠTÚROVO (24.02.2020)
Klaudie Mazalová: Z Vegas jsem se vrátila naprosto nadšená (10.07.2018)
​Jan Urban mladší: Možná se někdy v budoucnu vrátím (12.01.2018)
Poděkování předsedovi TJ Olympia Bruntál (12.08.2016)
Naše šály mají své místo ve sportovním baru na vlakovém nádraží v Bratislavě (23.05.2016)
Soutěž jsme zachránili v hodině dvanácté (30.06.2014)
Psali o nás: Přebor starší přípravky ovládl Slavoj Bruntál (10.03.2014)
Psali o nás: Dorostenci mají přebory OFS už za sebou (04.02.2014)
Sportovci se rozhodli, že dají dárky dětem (17.12.2013)
Psali o nás: First Vienna FC gewinnt 1. Itzlinger U11-Sommercup (27.06.2013)
S působením klubu jsem spokojen, fotbalistům se daří, atletům taky (23.05.2013)
Uznání pro Olympii - Výstava Spolkový život v Bruntále (21.05.2013)
"Úspěch je směsicí tvrdé práce a velkých snů", říká zakladatel TJ Olympia Jan Urban (26.02.2013)
:: zobrazit všechny související články ::

Partneři

 

Národní sportovní agentura

 


 

 


 

Moravskoslezský kraj

 


 

Sportuj s námi  |  Česká unie sportu

 


 

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

www.msmt.cz

 


 

Oficiální stránky města Bruntál

Oficiální stránky města Bruntál www.mubruntal.cz

 

Základní informacesídlo
TJ Olympia Bruntál
Zahradní 1, 79201 Bruntál

registrace
zapsán u rejstříkového soudu v Ostravě pod číslem L 12490

číslo účtu
KB Bruntál
35-7112620257/0100

IČO
63024497

kontakt
Předseda TJ - JAN URBAN
mobil: 420/606 840 173
e-mail: cusbruntal@seznam.cz

Kde nás najdete

Rezervace UT3G
Umělá tráva 3G
(Staroměstská ul., Bruntál)Rezervace od 1.1.2024 na:
https://mfksbruntal.reenio.cz

Kontaktní osoba:
Ing. Marek Jelínek
tel.: 737 783 242
email: jelinek@mfksbruntal.cz

Aktuality
13.09.2017:
Financování sportu z České olympijské nadace - Informace pro rodiče
Náhodná fotografie
XIX.ročník Mezinárodního halového turnaje mladších žáků v kopané - 76
Foto: František Kučera
zobrazení: 834
známka: 0

SPORTOVNÍ ODKAZYRegionální sdružení
ČUS Bruntál

www.cusbruntal.czwww.sportbruntal.czwww.fotbaloveturnajezen.
webnode.cz

www.hotelslezan.cz

www.northman.cz©2005 TJ Olympia Bruntál, z.s. | tiskové chyby vyhrazeny.
Převzetí obsahu z těchto webových stránek není dovoleno bez předchozího písemného souhlasu vedení TJ Olympia Bruntál, z.s.

Webové stránky vytvořeny prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Další stránky věnované phpRS - www.phprs.net.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem, logotypy apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.